Historia ostatnich lat, łatwiejsze i szybsze podróżowanie oraz internet wyparły ze świadomości ludzi wiele stereotypów o Polakach i Polsce. Nie wszystkie stereotypy o Polakach kojarzyły się pejoratywnie, ale w większości obraz Polaka za granicą był przedstawiany jako złodzieja i pijaka.
Było to oczywiście bardzo krzywdzące dla innych uczciwych ludzi, którzy pracowali czy mieszkali za granicą. Obecnie często jednak się słyszy wiele utartych stwierdzeń, jeśli komuś powiesz, że jesteś z Polski. Nawet nasi najbliżsi sąsiedzi, którzy do nas przyjeżdżają, mają pewne wyobrażenia o Polsce i często wiele z ich wcześniejszych poglądów na temat Polski się sprawdza. A zatem sprawdźmy najbardziej popularne stereotypy o Polakach w domu i za granicą, które nadal są powszechne wśród cudzoziemców.
Polacy lubią narzekać
Pierwsze co słyszymy od cudzoziemców, którzy zamieszkali w Polsce to fakt, że Polacy strasznie lubią narzekać na wszystko! Gdyby kiedyś powstały zawody z narzekania, Polacy z pewnością by je wygrali. Serio. Nie da się ukryć, że faktycznie lubimy sobie ponarzekać na pogodę, ceny w sklepach, polityków, sąsiadów, transport publiczny, kościoły, no i nauczycieli.
W latach PRL-u narzekaliśmy na braki towaru na półkach, na początku kapitalizmu na brak pracy, a teraz na warunki pracy. Jak widać, nawet jeśli czasy się zmieniają na lepsze, my nadal znajdujemy powód, żeby ponarzekać.
Warto jednak dodać, że młodsze pokolenie narzeka trochę mniej, bo oni nie musieli żyć w czasach PRL-u, są otwarci na zmiany i często podróżują. Chociaż, w podróżach też lubią ponarzekać. Co by nie było, narzekanie mamy jednak we krwi.
Polska gościnność
Z pewnością każdy z nas zna takie powiedzenia jak “Gość w dom, Bóg w dom” lub “Czym chata bogata, tym rada”. Oba przysłowia zna prawie każdy Polak i oba odnoszą się do polskiej gościnności. Bo i prawda, Polacy lubią gości i często chętnie ich przyjmują.
Być może dzisiaj nie każdy Polak może wykazać się bezinteresownością. Niemniej jednak lubimy gościć w domu znajomych, przyjaciół i rodzinę, a także czasami nieznajomych. Lubimy sobie pogadać z innymi przy stole, wymienić doświadczeniami, pokazać swój dobytek. Gospodynie muszą poczęstować gości specjałami polskiej kuchni, a gospodarze jakąś nalewką.
Obraz pięknej Polki
Dany stereotyp wiąże się z powiązaniem Polski z Europą Wschodnią, czyli pięknymi kobietami, które zamieszkują tamte tereny. Stereotyp pięknej Polski to jeden z tych, które chętnie utrzymujemy i nawet się nim szczycimy.
Stereotyp zaistniał w okresach masowego napływu do Niemiec osób z Polski pod koniec lat 70., zaś głównie w latach 80. W związku z tym, że przybywali ze wschodu, stosunek był do nich trochę negatywny, ale zauroczenie urodą Polek pozostawało.
Lubią pić wódkę
Jako że polska kultura jest znana z gościnności, to pociąga za sobą kolejny stereotyp o piciu alkoholu. Tutaj mamy nawet dwa rodzaje: Polaka który pije w domu i Polka na wakacjach. Przyjęło się mówić, że Polacy na każdym spotkaniu piją wódkę. Rzeczywiście, taki zwyczaj istniał w przeszłości, że każda uroczystość kończyła się biesiadowaniem i piciem wódki.
Obecnie jednak młodzież woli pić inny alkohol, jak chociażby wino, piwo czy whiskey. Nie pijemy też teraz tak często, jak nasi przodkowie. Zazwyczaj tylko w czasie weekendu lub jedynie podczas pewnych okazji, ale nawet wtedy wódka ustępuje miejsca innym trunkom.
Stereotyp Polaka za granicą, który dużo pije jest związany z wyjazdami na all inclusive, gdzie wszystko jest za darmo. Jako że kiedyś Polacy wybierali się na wakacje tylko raz w roku, a to i rzadziej, to nie żałowali sobie niczego podczas wakacji, szczególnie jeśli było to za darmo.
Młodzi ludzie nie piją tyle podczas wakacji, a zachowują się jak typowi imprezowicze, ale nie robią zadymy na wakacjach. Statystyki pokazują, że o wiele większe problemy za granicą stwarzają pijani Rosjanie, którzy lubią grać w GGBet Polska i imprezować po nocach.
Nie znają języków obcych
Według statystyk ponad połowa Polaków zna co najmniej jeden język obcy, więc nie jest tak źle. Warto pamiętać, że kiedyś nasi rodacy na wschodniej granicy uczyli się rosyjskiego, a na zachodniej — niemieckiego.
Teraz zmienia się rynek pracy, gdzie języki obce są ważne, a angielski jest must have w prawie każdym zawodzie. Sprawia to również, że Polacy coraz chętniej rozmawiają w językach obcych. Wielu Polaków często mówi, że rozumie angielski, ale nie może mówić. Podejrzewamy, że właśnie stąd wywiódł się stereotyp o Polakach, nieznających języków obcych.
Obecnie wzmożona migracja, internet i częste wyjazdy za granicę sprawiają, że Polacy chętniej uczą się języków obcych. Tym bardziej, że i w internecie można znaleźć wiele filmików, które pomagają w nauce języków obcych.
Typowy Janusz na wakacjach
O Polakach na wakacjach mówiliśmy już trochę wyżej. Musimy jednak dodać, że stereotyp Janusza na wakacjach, powielają sami Polacy. Lubią powtarzać potoczne opinie o zachowaniu naszych rodaków za granicą.
Ale czy naprawdę Polak na wakacjach to chamstwo, pijactwo, gra w ruletkę oraz wszystkie inne najgorsze cechy, które można przypisać turystom. Jako turystyczna nacja chyba jednak nie wypadamy tak źle współcześnie.
Owszem, kiedyś było tak, że na wakacjach korzystaliśmy ze wszystkiego w sposób ponadnormatywny, nie odmawialiśmy sobie w jedzeniu i piciu. To jednak jest już za nami. Obraz typowego Janusza w klapkach, skarpetach i reklamówką z biedronki nie spotkamy za granicą. Chyba jeszcze u nas nad Bałtykiem…
Obraz Polaka-katolika
Ciągle aktualny jest też obraz Polaka-katolika. Wiele się mówi o Polakach wierzących, ale niepraktykujących, Niemniej jednak Polska to kraj katolicki, który szczyci się swoimi tradycjami, ściśle powiązanymi z katolicyzmem.
W czasach rozbiorów polski katolicyzm był przeciwstawiamy rosyjskiemu prawosławiu i pruskiemu protestantyzmowi. Następnie stereotyp Polaka-katolika sprzyjał połączeniu katolicyzmu z nacjonalizmem. Dzisiaj Polska też jest uważana za ostoję wiary katolickiej.
Stereotypy mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od kraju. Warto jednak pamiętać, że często stereotypy wynikają z niewiedzy o innym narodzie. Polacy jednak coraz chętniej podróżują i zmieniają opinie o sobie za granicą.